2007 KAN BLI ET VIKTIG ÅR I BIBELSK PROFETI

 

 

 

 

 

 

 

  Tallene har en viktig betydning i DE bibelske tekstene. De angir ikke bare tidslengde, men de har også en symbolsk betydning. (Se min bok: Jesu Gjenkomst. Bind 2. Kapittel: Bibelens tallsymbolikk og matematiske mønster.)

   Det er i juni i år 40 år siden Israel vant tilbake den gamle bydel av Jerusalem, Judea og Samaria fram til elven Jordan, Golan-høydene og Gaza-stripen fra de såkalte palestin-araberne. Jødene vant tilbake disse landområdene, som både Gud og det internasjonale samfunnet gjennom Folkeforbundet hadde lovet jødene, i den såkalte 6 dagers-krigen. Den varte fra 5-10 juni i 1967. I denne krigen stod jødene ovenfor 13 nasjoner som ønsket å uttrydde jødene og innlemme staten Israel i det islamske samfunnet, men Gud ville det annerledes. Han grep inn og gav jødene seier nok en gang. (Se min bok: Jødenes Konge. Bind 1. Kapittel: Messias er høvdingen over Herrens hær.)

   Tallet 13 er heller ikke noe godt tall. Det står for ”synd og opprør”, og er det noe som de arabiske statene står for, så er det synd mot Israels Gud og opprør mot Guds planer med Israel og jødene.

 

   40-tallet symboliserer ”straff på grunn av synd” og ”testing og prøving”. 40-tallet består av 4 tallet, som står for ”verdens tall” og 10-tallet, som står for ”det hele og det fullkomne”.

   Vi skal ta med noen eksempler der 40-tallet er brukt i Bibelen:

 

      1.)  Syndfloden varte i 40 dager. (1.Mos.7,4.)

 

      2.)  Mose liv er oppdelt i 3 perioder på 40 år hver. Den første perioden inneholder hans liv fra fødselen og til han var på høyden av sin makt som nestkommanderende i Egypt. (2.Mos.2,1-15.)

   Den andre perioden inneholder hans opphold i Midian. I den tiden kjenner vi ikke særlig mye til hans liv. Han gjette småfeet for sin svigerfar, Jetro, giftet seg med Sippora og fikk to sønner med henne. (2.Mos.2,16-25.)

   Den tredje perioden var fra hans møte med Gud i den brennende torebusken i ørkenen (2.Mos.3,2-22.) og til han ledet Israelfolket ut fra Egyptens land, gjennom ørkenen i 40 år nesten fram til løftets land, men han fikk ikke komme inn i landet, for han hadde vært ulydig to ganger mot Gud i ørkenen. Han døde på Nebo-fjellet, men han fikk skue inn i landet før han døde. (2.Mos.4,1-5.Mos.34,12.)

 

    3.)  Jødene måtte vandre i ørkenen i 40 år på grunn av synd og opprør mot Herren. (4.Mos.14,33.)

 

   4.)  Gud overgav jødene til filistrene i 40 år. (Dom.13,1.)

 

   5.) Profeten Esekiel måtte ligge på sin høyre side og bære Juda-folkets misgjerning i 40 dager. (Esek.4,6.)

 

  6.) Jesus ble ført omkring i ørkenen i 40 dager av Den Hellige Ånd for å bli testet og prøvet av satan. Han vant denne prøven på en overbevisende måte. Satan kom ingen vei med Jesus. (Mat.4,1-11.) (Se min bok: Matteus Evangeliet. Jesu Liv og Lære. Kapittel 4.)

 

  7.) Etter sin oppstandelse underviste Jesus sine apostler i 40 dager. Han underviste om det som hadde med ”Riket for Israel” å gjøre. (Ap.gj.1,3.)

 

   Den 10. juni i år blir det 40 år siden 6-dagerskrigen ble avsluttet. Vi kan dermed dra den konklusjon at året 2007 vil bli et viktig år for det profetiske ordet og dets oppfyllelse. Vi vet ikke eksakt hva som skal hende, men dette året står i testingens og dommens tegn. Vi kjenner det profetiske ordet. I det hele 1-3 av Bibelens utsagn gjelder det profetiske ordet. Det profetiske ordet har den fordel framfor alt annet ord at det forteller oss, det som vil skje i framtiden. (2.Pet,1,19-21.) Dette gjelder særlig Israel og dets nabostater, for det er Israel og Midt-Østen som er sentrum i den bibelske profeti.

   Etter som jeg ser det, vil dette året, som vi er inne i, stå både i testingens og dommens tegn. Vi vet at Gud vil dømme verden. Gud vil også dømme sitt folk, som er jødene.

   Profeten Joel sier at Gud vil dømme hedningene på grunn av to forhold, og det er:

 

a)    Fordi de spredte dem blant hedningene og

b)    Fordi de delte Guds land. (Joel.3,7.)

 

         Men det er ikke bare hedningene Gud vil dømme. Han vil også dømme sitt eget folk. Det er følgende grunner til at det må skje:

 

a)    Israel er full av avgudsdyrkelse. Mange jøder søker til New Age og Østens mange religioner. Dette gjelder særlig de unge i Israel, og grunnen til det er at den ortodokse jødedommen ikke gir dem svar på deres mange religiøse spørsmål. Det arrangeres hvert år store avgudsfestivaler i Israel, og mange jødiske ungdommer drar hvert år til Østen, for å få delta i Østens mystisisme og Østens falske religioner.

         Dette er også en staff over det jødiske folket fordi det jødiske folket ikke anerkjente Jesus fra Nasaret som deres Messias for snart 2000 år siden. Da Jesus kom første gangen,  tilbød han jødene og Israel at han ville opprette ”Riket for Israel” for dem, men de ville ikke ta imot dette tilbudet. Som straff for dette sendte Gud dem ut i DEN STORE LANDFLYKTIGHETEN som varte fram til slutten av forrige århundrede. Fra den tid begynte jødene på nytt å innta sitt gamle land som til da hadde ligget i en dvale og bare ventet på at jødene skulle komme hjem igjen og bygge opp landet. Beretninger fra denne tiden forteller oss at det var et land, som var sunket ned i stor fattigdom og vanskjøtsel, og hvor det bodde få mennesker.

 

   Jødene ser heller ikke i dag at Jesus fra Nasaret er deres Messias, for Gud har forherdet deres åndelige øyne, slik at de ikke kan se det. De er elsket på grunn av fedrene, men de er fiender på grunn av evangeliet om frelsen i Jesus Kristus. (Rom.11,28.)

   Slik går det med alle som ikke vil ta imot Guds tilbud om frelsen i Jesus Kristus. Etter hvert som tiden går, så blir de mer og mer fremmed for denne sannheten, og til slutt er mulighetene for frelsen ikke aktuell lenger. Gud har stengt denne døra for alltid. Dette kalles for forherdelse.

   Jødene er dermed et forbilde for resten av verden hva som gjelder akkurat dette, men til tross for deres forherdelse mot Jesus, så elsker fortsatt Gud dette folket. Han elsker dem på grunn av sin egen del og på grunn av sin kjærlighet og løfter til fedrene. Han gav dem EN NY START i 1948 da staten Israel ble opprettet på nytt. Det var Gud som gjorde dette, og F.N. var det redskapet som han brukte. Alle må bøye seg for Guds allmakt. ”Kongens hjerte er som bekker i Herrens hånd. Han bøyer det dit han vil.” (Ordsp.21,1.)

  

b)    Mange av de ledende politikerne og andre fremtredende menn i Israel er skandalisert på grunn av bestikkelser, korrupsjon og seksskandaler. Det er stadig nye rettssaker mot ledende jødiske politikere for økonomiske misligheter. Til og med statsminister Olmert er anklaget for bestikkelser og økonomiske misligheter. Israel er i en undersøkelse, som er foretatt av UPI, blitt satt på 34-plassen av de landene i verden som har mest korrupsjon. Israel er stilt på linje med Cuba og Laos.

   Det er jødene STORE PROBLEM at jødene vil være som andre nasjoner. Mange jøder har opp igjennom historien ikke brydde seg om at de er et UTVALGT FOLK, men de har prøvd å skjule sin jødiske identitet ved å fornekte sin jødiske bakgrunn. De har forsøkt å gjemme seg blant nasjonene og være lik nasjonene, men Gud vil ikke tillate det, for folket er ikke som hedningenasjonene. Gud har sin egen vei med dette folket- både på ondt og på godt.

 

   Til og med den falske profeten Bileam var klar over dette. Han uttalte følgende om dette folket: ”Hvorledes skal jeg forbanne den Gud ikke forbanner? Hvorledes skal jeg tale ondt over den Herren ikke taler ondt over? For fra fjellets tinde seg jeg ham (Messias): Se, der er et folk som bor for seg selv, og BLANT HEDNINGEFOLKENE REGNER DE SEG IKKE.” (4.Mos.23,8-9.)

         Guds planer med Israel og jødene er at de skal være et FORBILDE og et LYS  for verden. ”Jakobs hus! Kom la oss vandre i Herrens lys.” (Es.2,5.)

   ”Stå opp. Bli lys! For ditt lys (Yeshuah) kommer , og Herrens herlighet går opp over deg (Israel). Se, mørke dekker jorden (Israel) og mulm folkene, men over deg (Israel) skal Herren oppgå, og over deg skal hans herlighet åpenbare seg, og folkeslag skal SØKE TIL DITT LYS, og konger til den glans som er gått opp over deg.” (ES.60,1-3.)

 

   Israel og jødene er uttatt til å være Herrens tjenere i en mørk og ugudelig verden, men store deler av folket er blitt til det motsatte, og når folket gjør synd, blir landet urent. Det må renskes, og det vil Gud gjøre i den dommen som ligger foran.

   Profeten Esaias, som levde fra 740-680 i Juda, gav en beskrivelse av folket og landet på sin tid. Begge delene var full av synd og urett. Den beskrivelsen, som han gav, passer også i dag. ”Hvor den er blitt til en horkvinne, den trofaste by (Jerusalem), som var full av rett, hvor rettferd hadde hjemme, og nå- mordere. Ditt sølv er blitt til slagger, din vin blandet opp med vann, dine førere er opprørere og tyvers stallbrødre. Enhver av dem elsker bestikkelse og jager etter gaver. Den farløse hjelper de ikke til sin rett, og enkens sak tar de seg ikke av.” (Es.1,21-23.) (Les hele kapittel 1.)

 

   Til tross for at jødene er uttatt til å være Guds folk, ønsker de ikke det. De ønsker å være som alle andre folk, men det er ikke deres utkallelse og oppdrag. Når de ikke ønsker å gå inn i det kallet som Gud har gitt dem, må Gud straffe dem for det. Det bruker han Israels fiender til. De blir dermed redskap i Guds hånd til å rense folket.

   I og med at jødene ikke ønsker å være det FORBILDET for verden som Gud har satt dem til, så blir de selv sine verste fiender, for Gud må straffe dem for det. Dersom de hadde holdt seg til sin utvelgelse, så hadde ikke Gud kunnet straffe dem, men nå må han gjøre det.

  

 

c)     Jødene har heller ikke tatt vare på det landet som Gud gav dem tilbake i 1948. De har i sine forsøk med å oppnå fred med sine naboer, gitt fra seg deler av landet. Dette er imot Guds vilje. Han vil aldri anerkjenne noen to-statsløsning på det landområdet som han har gitt jødene. Det er Guds land, og han har store planer med det i fremtiden. Jesus vil komme tilbake og opprette sitt fredsrike ut ifra Israel og Jerusalem. Vi ser fram til at det skjer. Det skal bli en herlig tid med fred og et rettferdig styre over hele verden.

   Til og med Koranen stadfester at Gud har gitt jødene landet. Det står følgende om dette i Sure 5,20: ”tenk på Mose ord til sitt folk: Husk, mitt folk, den gunst som Gud gav deg. Han har oppreist blant deg profeter, innsatt konger, og Han har gitt dere noe som han ikke har gitt til noen annen nasjon. INNTA DET HELLIGE LAND, SOM GUD HAR TILDELT DEG. Gå ikke tilbake hvorigjennom du vil miste alt.”

 

   En av grunnene til at terroristorganisasjonen Al Qaida går mot Israel, er det forholdet at jødene ikke har holdt fast på det landet, som Gud har gitt dem. I og med at de har gitt bort en del av dette landet, så er de ikke verdige til å ha landet.

   Al Qaida ser på seg selv som Guds tjener til å straffe jødene for sine mange kompromisser med landet. De ser på seg selv som Guds verktøy til å straffe jødene for deres ulydighet mot Guds planer med folket og landet.  Dette kommer til uttrykk i en rapport på 4 punkter som er utarbeidet av Al Qaida i 2005. Der står det:

 

1)    Gud besluttet å sette jødene på prøve mens de ennå var et undertrykt folk i Egypt. Han ville lede dem på troens sti og oppfordret dem derfor til å innta landet Israel. Men jødene var uvillige til å gjøre de nødvendige offer, for å nå dette mål.

2)    Til denne dag har jødene ikke lært at Gud gir seier bare til dem som kjemper for å vinne.

3)    Gjennom alle generasjoner har jødene, forskjellig fra muslimene, vist at de ikke frykter Gud eller anerkjenner Ham som universets Herre. Isteden er de mer opptatt av hva menneskene tenker.

4)    Av denne grunn finner jødene det lettere å bryte pakten mellom Gud og Abraham, som gav jødene landet Israel til evig eie (1.Mos.15,18.)

 

   Al-Qaida forfatteren, Abu Zubeida al- Bagdadhi sier: ”Israels villighet til å gå på kompromiss med sine fiender, gir araberne en mulighet til å være et Guds verktøy til å ødelegge jødene.” (Kilde: Israels Røst. Nr.10. 2006.)

 

   Det er ikke bare Al Qaida som ønsker å ødelegge staten Israel, men det gjelder samtlige terroristorganisasjoner i de arabiske og muslimske land, og det gjelder de arabiske og muslimske lederne rundt om i hele verden. Vestens land og politikere snakker om MODERATE ARABISKE LEDERE og LAND, men hvor finnes de? Det er ingen av de som er moderate, og selv om ikke alle har den samme strategien, så ønsker alle å ødelegge Israel og jage jødene på havet.

   Dette forstår ikke de politiske lederne i Vesten. De tror i sin grenseløse naivitet at de kan oppnå fred i Midt-Østen ved å gi araberne mer land enn det som de allerede har. Araberne har i det hele 21 stater i Nord-Afrika og i Midt-Østen, og jødene har bare 1 stat.

   Det kan ikke bli noen fred i Midt-Østen når både Vesten og de fleste av Israels topp-politikere tror på denne løgnen at de kan oppnå fred i bytte for land. Sannheten er at det blir ikke fred i Midt-Østen før Fredsfyrsten kommer og folkene blir ham lydige. (1.Mos.49,10.)

 

   Det brygger seg opp til en STØRRE KRIG i Midt-Østen. Mange mennesker ser og forstår at den må komme. Mange av jødenes militære sjefer venter en storkrig i Midt-Østen i løpet av året 2007. Det er samlet opp en rekke våpen både i Libanon, i Judea- Samaria, i Gaza og på Gaza-stripen. Disse skal brukes mot Israel i en framtidig krig.

   Syria bygger også ut store festningsanlegg på Golan-høydene.

   Ingen av oss kjenner detaljene i dette store verdensdramaet som ligger foran, men vi kjenner det profetiske ordet. Det gir oss et dystert bilde av det som ligger foran. Det som vil kjennetegne framtiden er følgende: ”Og dere skal høre krig og rykter om krig. Se til at dere ikke lar dere skremme, for det må så skje, men enden er ikke ennå. For folk skal reise seg mot folk, og rike mot rike, og det skal være hunger og jordskjelv både her og der. Men alt dette er BEGYNNELSEN TIL VEENE (veene til opprettelsen av ”Riket for Israel.)” (Mat.24,6-8.)

   Det er to store angrep på Israel som forestår, og det er:

 

a)    Gog-krigene og

b)    Antikrist-krigene. De vil skje i løpet av de siste 7 år av vår tidsperiode.

 

   Før den tid vil vi også få mindre kriger og trefninger som vil føre frem mot disse to store angrepene mot Israel i endens tid. (Se mine bøker: Israel og den kristne menighet og Jesu Gjenkomst. Bind 2, hvor jeg skriver mye om alt dette.)

 

   Det er to andre forhold som også viser at året 2007 kan være begynnelsen til noe nytt i Israel og frelseshistorien, og det er:

 

a)    På jødenes nyttår den 12. september i 2007 vil planeten Saturn ha en sammensmelting med Regulus, som er kongestjernen i stjernebildet Leo. Dette skjedde også i året 3 før Messias da etter manges oppfatning Jesus ble født. Kan denne sammensmeltingen bety at det inntrer en ny fase i endetidsbegivenhetene? Det vet vi ikke. Det som vi vet er derimot at hele Frelseshistorien er nedskrevet i Zodiaken. Vi har ikke bare det profetiske ordet, som er nedskrevet i Bibelen, men vi har også et gedigent budskap i stjernene og i stjernebildene. (Se min bok: Jesu Gjenkomst. Bind 5, hvor jeg skriver mye om dette.)

b)    De gamle rabbinerne delte opp innholdet i Salmene i 5 deler. Det er ingen som vet hvorfor de gjorde det, og hvorfor de satte skillene mellom disse 5 delene, slik som de gjorde. Den 5. og siste avdelingen inneholder Salmene 107-150. Når vi leser disse salmene, er det tydelig å se at vi er kommet inn i Rikets tid.

         Det er mage Bibel-forskere som mener, at disse Salmene beskriver endetiden og opprettelsen av ”Riket for Israel”. (Se min bok: Jesu Gjenkomst. Bind 5. s.548-551.)

 

      Det profetiske ordet er et lys som skinner på et mørkt sted, inntil det skjer, det som det profetiske ordet beskriver. Det er mange som FORAKTER det profetiske ordet. Det gjelder både kirkens ledere, Bibel-forskere, predikanter og store deler av kristenfolket, de verdslige og verdens ledende politikere. Det burde de ikke gjøre. De burde ikke bare lese det, men også ta hensyn til det som står der, for det er selve fasiten på kampen mellom Guds rike og verdensrikene.

   Det profetiske ordet viser oss at verdensrikene vil måtte gi tapt for Guds rike, som skal opprettes i Israel, men før den tid vil verden gå inn i sin vanskeligste tid med krig, hunger, jordskjelv, oversvømmelser og tegn i sol og måne. Bibelen sier at jorden skal svaie som hengekøye (Es.24,20.), og at det bare skal bli få mennesker igjen. (ES.13,12.)

 

   Det samme bildet gir også vitenskapsmennene oss i dag. Vitenskapsmennene er blitt vår tids profeter. De også advarer mot den katastrofen som ligger foran. De har ensidig fokusert denne katastrofen rundt miljøspørsmålene og glemt alle de andre faktorene som Bibelen nevner. Katastrofen skyldes menneskenes SAMLEDE OPPRØR mot Gud, Guds ordninger og skaperverket.

   Det er bare en ting som kan avverge katastrofen, og det er at menneskene vender seg til Gud og ber om, at han må avverge det som ligger foran, men det kommer ikke til å skje, for verden ligger i det onde, og den Onde er denne verdens Gud.

   Det eneste alternativet som mennesket har, er at det SOM ENKELTINDIVID søker Gud og ber om frelse. Det vil også mange gjøre i den tiden som ligger foran. Vanskelige tider har bestandig betydd at folk søker Gud, og den som søker Gud av hele sitt hjerte, vil finne ham, for han er ikke langt borte fra noen eneste en av oss, for i ham er det vi lever og rører oss og er til.” (Ap.gj.17,27-28.)

 

Tingvoll den 9-05-07.

 

Oskar Edin Indergaard.

 

   Back