Kristen Mediaallianse Drift AS

 

Iran:

NSE

Irans øverste leder, ayatollah Ali Khamenei i Teheran 10. oktober 2023.
 Foto: Office of the Iranian Supreme Leader via AP/NTB.

Irans øverste leder, ayatollah Ali Khamenei i Teheran 10. oktober 2023. Foto: Office of the Iranian Supreme Leader via AP/NTB.

 

 

Israel må utslettes før muslimsk messiasfigur kan åpenbare seg

Hamas-massakren lørdag 7. oktober var trolig bare det første elementet i en langsiktig iransk plan for å utslette Israel, ifølge islam-ekspert. Presteskapet i Iran tror at Israel må utslettes før Mahdi og Jesus kan fremstå og gjøre alle mennesker til muslimer.

Martin Gellein 

Assisterende redaktør

Publisert: 15.12.2023 kl 18:56

Hamas-massakren lørdag 7. oktober var trolig bare det første elementet i en langsiktig iransk plan for å utslette Israel. Dert sjiamuslimske presteskapet i Iran mener nemlig at Israel må utslettes før den messiaslignende figuren Mahdi kan åpenbare seg.

Ifølge sjiamuslimske lære vil Mahdi stå frem som en åndelig veileder utsendt fra allah etter en apokalyptisk krig som ødelegger både Israel og jødiske samfunn andre steder i verden.

Islamekspert Raymond Ibrahim forklarer til CBN News at ulike retninger innen islam har ulik lære og forventninger knyttet til at Mahdi skal fremstå.

Sunnimuslimske retninger forkynner at Mahdien ennå ikke er født, mens sjiamuslimene hevder han ble født for over 1000 år siden og fremdeles er i live.

Bror Rachid, en tidligere muslim fra Marokko som har konvertert til kristendommen, forklarer at forventningene til Mahdien er særlig sterk knyttet til Tolver-sekten, den retningen presteskapet i Iran sverger til. Ifølge deres lære ble Mahdi født i år 868 og har en alder er derfor 1155 år. Han har skjult seg og vil åpenbare seg nå tiden er inne - men først må altså Israel utslettes.

Presteskapet i Iran mener Mahdi gjemmer seg i en brønn i den lille landsbyen Jamkaran. Pilegrimer valfarter til brønnen og kaster bønnelapper i den i håp om at Mahdi snart vil åpenbare seg.

Muslimer mener Mahdi vil åpenbare seg samtidig som at Jesus, som muslimer omtaler som profeten Isa, kommer tilbake, og sammen vil de to befri verden fra all ondskap og gjøre alle til muslimer. Jøder og kristne vil da forstå at de tok feil da de ikke anerkjente allahs profet Muhammed.

Irans ledere er besatt av endetidsforventninger

Irans lederskap er sterkt motivert av denne endetidsforventningen og søker derfor å utslette Israel. Med seg på laget har de terrorgrupper som Hamas og Hizbollah.

– Mange av de islamske skolene utdanner jihadister som er indoktrinert med iransk propaganda om Mahdien. Om og om igjen sentreres budskapene om Israel og Israels utslettelse, sier Raymond Ibrahim til CBN News.

Mange tror Hamas-angrepet 7. oktober vil følges av et angrep på Israel fra flere fronter - fra iranske proxy-grupper i Libanon, Irak og Syria.

Meningsløst å inngå fred med Israel

Både Ibrahim og Bror Rachid hevder at læren om Mahdis komme innebærer at ethvert forsøk på å inngå fred med Israel anses som destruktivt og nytteløst.

– Israel er en trussel mot verdens muslimer, mot Mahdi og mot Mahdiens komme. Derfor må Israel elimineres. Det finnes ingen annen løsning. Man kan ikke inngå fred med Israel, sier Bror Racid.

– Jeg tror ikke Israel kan oppnå en varig fred med mindre islam forandres fullstendig, sier Ibrahim.

Ibrahim hevder Irans forsøk på å utvikle atomvåpen kan ha sammenheng med det sjiamuslimske presteskapets besettelse av ønsket om å se Israel utslettet, og frykter Iran kan være villige til å angripe Israel med masseødeleggelsesvåpen dersom anledningen byr seg - for å fremme Mahdienes komme.