https://imengine.public.prod.agp.infomaker.io/?uuid=b3fe85b7-7c19-56d5-adb1-19da5e81f57b&function=fit&type=preview&source=false&q=75&maxsize=112&scaleup=1

 

De viktigste kulturbærerne

| Baktanker

 

Først og fremst trenger vi mennesker med en levende kristen tro.

https://image.dagen.no/1413048.webp?imageId=1413048&width=960&height=548&format=jpg

 

OLA DIDRIK SAUGSTAD: Pensjonert barnelege og professor.Foto: Hans Christian Bergsjø

 

Ola Didrik SaugstadPensjonert barnelege og professor

Publisert 11.04.25 - 20:00 Sist oppdatert 11.04.25 - 20:36

Del på FacebookDel på TwitterDel på e-post

I det siste har vi lest og hørt at flere unge mennesker melder seg inn i kirken. Det hevdes at mange søker en gudstro i en urolig tid. Men kanskje viktigere er det at vi lever i et samfunn som i sin frihetsdyrking gir mindre plass til selvstendighet og meninger på tvers av det etablerte. Kanskje det også skyldes at enkeltmennesket føler seg mer truet. 

Aner vi ikke totalitære tendenser i den vestlige kultur med en innskrenking av ytrings- og trosfriheten og en utfordring av grensene for liv og død?

Peker på en skaper

En annen trend er at ikke-troende, til og med ateister, melder seg inn i kirken. Ateismen fikk dårligere kår etter at verdens «sjefateist» Richard Dawkins i fjor erklærte seg som kulturkristen. Han reagerte på at London markerte ramadan midt i den kristne påsken. Men flukten fra ateismen skyldes ikke bare redselen for islam. Tidligere, særlig etter Darwin, ble vitenskapen av mange betraktet som en trussel mot en gudstro.

 Flukten fra ateismen skyldes ikke bare redselen for islam.

Etter oppdagelsen av «The Big Bang», universets finjustering, og kunnskapen om den uhyre komplekse oppbyggingen av enkeltcellen, som utviklingsbiologien så vidt jeg forstår ikke kan forklare utviklingen av, er det mange som hevder at vitenskapen ikke fornekter, men tvert om peker på en skaper, på Gud.

Beskyttelse mot sortering

Selv har jeg lenge ment at kristen tro og kristne institusjoner er det beste vernet av vår vestlige kultur, hvor enkeltmenneskets blir beskyttet. Jeg tviler faktisk på at menneskeverdstanken over tid kan opprettholdes i en kultur som ikke knytter menneskets verd til tanken om at alle er skapt i Guds bilde. 

Den sterkeste beskyttelse mot sortering av mennesker etter egenskaper bunner i tanken om at hver enkelt er like verdifull, uansett hvem vi er.

Nytt perspektiv

Jeg er selv takknemlig for at jeg for 60 år siden bestemte meg for å tro på Jesus og våget å kalle meg kristen. Det ga livet et nytt perspektiv, en ny retning og tankekraft, og ikke minst den dypeste lykke. 

Jeg ønsker kulturkristne velkomne for å demme opp mot en menneskefiendtlig sekularisering. Men først og fremst trenger vi mennesker med en levende kristen tro. De er vår tids viktigste kulturbærere.

https://image.dagen.no/1378850.webp?imageId=1378850&x=0.00&y=15.18&cropw=100.00&croph=25.40&heightx=0.00&heighty=0.00&heightw=100.00&heighth=100.00&width=712&height=322&format=jpg

Når mediene villeder

 

ytringsfrihet baktanker korsets seier kristendom meninger richard dawkins trosfrihet ateisme kirken